Klimatizácia a bolesť kĺbov
Na úľavu

Klimatizácia a bolesť kĺbov

Prevencia
Vzdelanie

Leto a prívaly tepla sú už skoro tu. Vysoké teploty prinášajú množstvo nepohodlných situácií: necítite sa dobre, nemôžete sa sústrediť na prácu, nedokážete rozmýšľať.  Klimatizácia tomuto všetkému jednoducho zabráni, väčšina z nás ju preto zapne bez dlhšieho rozmýšľania hneď, ako začne byť teplota v miestnosti na nevydržanie. Viete ale, že vaše kĺby môžu na toto rýchle osvieženie tvrdo doplatiť?

Bolia vás kĺby (krk, ramená alebo bedrové kĺby)? Máte stuhnuté svaly? U tých, ktorí sú náchylní na bolesť kĺbov, sa môžu symptómy prejaviť už po jednom dni. Je veľmi dôležité symptómy včas identifikovať. Preto vám ponúkame pár užitočných tipov, ktoré vám napovedia, ako sa vyhnúť bolesti kĺbov a používať klimatizáciu spôsobom, ktorý je lepší pre vaše zdravie. 

  • Nesnažte sa svoje telo schladiť príliš rýchlo. Vzduch ochladzujte postupne. 

  • Prievan má priame účinky na vaše telo a môže spôsobiť bolesť kĺbov. Nikdy nesmerujte chladný prúd vzduchu priamo na seba a ak je to možné, snažte sa podľa toho navrhnúť aj umiestnenie svojej klimatizácie. Pri navrhovaní systému klimatizácie pre váš domov sa uistite, že nie sú prúdy vzduchu nasmerované na často používané miesta. 

  • Ak používate mobilnú klimatizačnú jednotku, nasmerujte jej prednú časť smerom od seba. 

  • Vyhnite sa veľkým teplotným rozdielom: teplota v klimatizovanej miestnosti by nemala byť nižšia ako vonkajšia teplota viac ako o 6 až 8 stupňov Celzia. 

  • Ak je to možné, nezdržiavajte sa v klimatizovaných miestnostiach po dlhú dobu. Ak sa pobytu v klimatizovanej miestnosti nemôžete vyhnúť, oblečte si teplejšie oblečenie, ktoré ochráni vaše kĺby pred zimou. 

  • Ak je to možné, vypínajte a zapínajte klimatizáciu, pokúšajte sa načasovať klimatizáciu na dobu, kedy sa nenachádzate v miestnosti (napr. na obed alebo keď ste na stretnutí). Po dosiahnutí požadovanej teploty klimatizáciu vypnite. 

  • Zapálené kĺby môžu spôsobovať vážnu bolesť. Ak pociťujete bolesť, vyhľadajte okamžite odbornú pomoc. 

Nezabudnite: Ako pri mnohých veciach, kľúčom je zdržanlivosť. Na predídenie zápalu kĺbov a bolesti sa pokúste vyhnúť pri klimatizovaní extrémom. Zároveň tiež udržiavajte svoje kĺby zdravé pravidelným užívaním doplnkov so živinami pre chrupavky, ktoré sú dostupné v bežných lekárňach.

Možno vás bude zaujímať

Aké športy sú pre vás vhodné, ak vás bolia kĺby?
Aké športy sú pre vás vhodné, ak vás bolia kĺby?
Mnoho ľudí dnes nanešťastie nedbá na dostatočnú ochranu svojich kĺbov pri športových aktivitách, čo často vedie k bolestiam kĺbov už v mladom veku.
Čítať viac
Aktivity odporúčané pre ľudí s bolesťami kolien
Aktivity odporúčané pre ľudí s bolesťami kolien
Ktoré aktivity sú pre vás tými pravými, ak chcete športovať, ale bolia vás kolená?
Čítať viac
Klimatizácia a bolesť kĺbov
Klimatizácia a bolesť kĺbov
Leto a prívaly tepla sú už skoro tu. Vysoké teploty prinášajú množstvo nepohodlných situácií: necítite sa dobre, nemôžete sa sústrediť na prácu, nedokážete rozmýšľať.
Čítať viac