Dodržiavanie týchto odporúčaní od raného veku môže výrazne predĺžiť zdravie vašich kĺbov.
1. Udržujte si optimálnu telesnú hmotnosť.
Okrem priamych škodlivých účinkov obezity na vaše zdravie je zrejmé, že obezita spôsobuje až štvornásobok zvýšenej záťaže kĺbov, a to na každý získaný kilogram vašej hmotnosti. Preto aj nepatrný úbytok hmotnosti môže významne znížiť poškodenie kĺbov.
2. Kombinujte sedenie a postavenie tela do priamej polohy.
Vašim kĺbom neprospieva ani dlhšie státie, ale ani dlhšie sedenie. Pokiaľ máte pracovný stôl a potrebujete stráviť väčšinu dňa v sede, postavte sa každých 30 minút a urobte si krátku prechádzku po pracovisku.
3. Jedzte veľa ovocia.
Ovocie má vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov, a preto má významnú úlohu pri ochrane vašich kĺbov.
4. Jedzte viac rýb.
Ryby sú najdôležitejším zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité v boji so zápalovými procesmi.
5. Jedzte menej, ale častejšie.
Je preukázané, že jesť menšie porcie pravidelne oproti bežným 2 alebo 3 jedlám denne, je zdravšie pre náš organizmus. Veľké množstvo jedla na jednej strane urýchľuje náš metabolizmus, bohužiaľ, na druhej potom zvyšuje dynamiku všetkých telesných procesov.
6. Choďte na dlhé a pravidelné prechádzky.
Vydajte sa na dlhšie pravidelné prechádzky aspoň raz do týždňa. Cvičenie posilňuje svaly a udržuje kosti v dobrej forme.
7. Preťahujte sa, robte strečing.
Nedopusťte, aby vaše končatiny stuhli. Preťahujte sa pravidelne, dokonca aj na pracovisku.
8. Cvičte jogu.
Cvičením jogy, pilates, Tai chi a ďalších podobných jemných foriem cvičenia sa tiež lepšie vysporiadate so stresom a budete mentálne sviežejší. Nie div, že tieto cvičenia sú populárne už tisíce rokov.
9. Zamerajte sa na posilnenie svalstva.
Pravidelné cvičenia v posilňovni nielen posilňujú vaše svaly, ale sú tiež prospešné pre vaše kosti a metabolizmus. Pokiaľ to nepreháňate so záťažou, potom pravidelné posilňovanie pomáha udržiavať vaše kĺby ohybné a stabilné.
10. Nájdite si pohodlnú polohu na sedenie pred počítačom.
Horný okraj monitora by mal zodpovedať úrovni očí a obrazovka by mala byť umiestnená vo vzdialenosti asi 50 cm od tváre. Takto nedochádza k namáhaniu krčnej chrbtice. Ponechajte si dostatok miesta na ruky a uistite sa, že zápästia sú voľné.
11. Nevyberajte si najťažšiu tréningovú záťaž.
Pri vysokej športovej záťaži (aerobik, kickbox a pod.) sa kĺby vždy nadmerne namáhajú. Ako optimálna sa odporúča cyklistika, pri ktorej spaľujete podobné množstvo kalórií, ale predstavuje oveľa nižšie riziko pre vaše kĺby.
12. Naučte sa odpočívať.
Urobte si čas a užite si vášho koníčka alebo dovolenku. Existuje preukázaná korelácia medzi stresom, vaším duševným stavom a zdravím vašich kĺbov.
13. Dajte si horúci kúpeľ.
Na konci náročného pracovného dňa alebo po ťažkom tréningu vám kúpeľ pomôže uvoľniť svaly, kĺby a uľahčí zaspávanie.
14. Pokiaľ trpíte bolesťami, navštívte lekára.
Ak si všimnete dlhšie a neutíchajúce bolesti kĺbov, okamžite vyhľadajte lekára.
15. Nefajčite.
Nikotín výrazne znižuje kostnú hmotu. To vedie k artritíde. Preto sa u väčšej časti ľudí, ktorí fajčia, vyvinú kĺbové ochorenia prv ako v nefajčiarskej populácii.