Poznáte cvičenie s uterákom?
Na výkon

Poznáte cvičenie s uterákom?

Pohyb
Cvičenie

Všetko, čo potrebujete vedieť o cvičení s uterákom – časť prv

O cvičení s uterákom sa v poslednej dobe všade hovorí ako o novinke, ktorá sľubuje rýchle chudnutie a zníženie tuku v bruchu bez náročných cvičení, jednoducho opravou chýb v držaní tela. Fyzioterapeuti žiadajú ľudí, aby toto cvičenie robili opatrne, pretože môže spôsobiť svalové napätie, kŕče, pricviknutie nervu alebo  herniu disku. Dobré držanie tela spôsobuje, že vaše brucho vyzerá plochejšie, ale nezabudnite, že tuk môže byť „spálený“ iba dynamickými činnosťami, ktoré zahŕňajú veľké svalové skupiny.
Táto dvojdielna séria vám ukáže, čo sa stane s vašou chrbticou pri cvičení s uterákom, aké sú riziká a na čo si dať pozor, pokiaľ sa rozhodnete cvičenie vyskúšať sami.

Cvičenie s uterákom

Podľa japonského lekára, ktorý vynašiel cvičenie s uterákom, spočíva príčina zvýšenej obezity v chybnom držaní tela, ktoré sa dá napraviť jednoduchým cvičením. Predstava je, že pokiaľ strávite 5 minút denne ležaním na chrbte, ktorý je podopretý v spodnej časti  zrolovaným  uterákom, a držaním rúk a nôh v určitej polohe, začnete vnímať účinok už po pár dňoch.

Čo na to vaša chrbtica?

Chrbtica je schopná plniť zložité funkcie vďaka sofistikovanej štruktúre: skladá sa z 33 až 34 stavcov, 23 medzistavcových platničiek, malých kĺbov, väzív a svalov. Každý stavec je pripojený k stavcu nad a pod ním dvoma malými kĺbmi. Chrbtica je hlavnou osou a otočnou časťou nášho tela. Vďaka svojim mechanickým vlastnostiam je zároveň flexibilná a stabilná. Jej prispôsobivosť je mimoriadna. Nedostatok pohybu a nadmerné zaťaženie môžu narušiť rovnováhu svalov zodpovedných za držanie tela, pričom  bolo preukázané, že to vedie aj k zvýšeniu chýb v držaní tela.
Postavenie na cvičenie s uterákom vyžaduje použitie celej škály pohybov chrbtice, krku a ramien v plnom rozsahu. Sedavý životný štýl, ktorý nás neustále núti nakláňať sa dopredu (napr. pri sledovaní televízie, používaní počítača alebo telefónu atď.), pribúdanie veku a choroby (napr. vyklenutie/hernia disku (vyklenutie medzistavcovej platničky), skolióza) drasticky znižujú flexibilitu našej chrbtice.
Postavenie pri cvičení s uterákom vyžaduje, aby sa chrbtica plne ohýbala dozadu, zatiaľ čo drží pozíciu. To môže ľahko viesť ku kŕču alebo chrbtovým kŕčom, namáhaniu, nadmernému zaťaženiu ramien a zovretiu nervu v krku alebo v dolnej časti chrbta. Poloha uteráka a rúk dáva bedrovú chrbticu do celkom klenutej polohy, čo znamená, že malé kĺby medzi stavcami sú v plne uzavretej polohe. To ponecháva minimálny priestor pre nervy, ktoré vychádzajú zo stavcov,  a tieto nervy sa dajú ľahko zovrieť.
 
Nie je preto ťažké uhádnuť problémy, ktoré vzniknú pri  bezohľadne vedenom cvičení. Druhý článok v rade upozorní na ďalšie riziká spojené s cvičením. Nezabudnite si vždy doplniť informácie o možných účinkoch nových foriem stravy alebo cvičení, ktoré môžu mať vplyv na zdravie vašich kĺbov. Udržujte svoje kĺby zdravé pravidelným a plánovaným užívaním výživových doplnkov na ochranu chrupavky, ktoré sú k dispozícii v lekárňach.
 

Možno vás bude zaujímať

Buďte aktívni a vyhnite sa praskaniu a zraneniu kĺbov
Buďte aktívni a vyhnite sa praskaniu a zraneniu kĺbov
Každý vie, aké je cvičenie dôležité pri chudnutí a udržovaní zdravej telesnej hmotnosti. Neseďte celé dni len tak. Čím viac času trávite na gauči, tým vyššie je riziko vzniku problémov s kĺbmi. A čím menej cvičíte, tým sú vaše kĺby tuhšie.
Čítať viac
Poznáte cvičenie s uterákom?
Poznáte cvičenie s uterákom?
Všetko, čo potrebujete vedieť o cvičení s uterákom - časť prvá
Čítať viac
V čom je tajomstvo úspešného chudnutia?
V čom je tajomstvo úspešného chudnutia?
V dnešnej rušnej dobe ľudia hľadajú rýchle, lacné a efektné spôsoby chudnutia, ktoré im pomôžu dosiahnuť ideálne tvary. Ignorovať sa však nedajú ani fyziologické procesy, ktoré v tele prebiehajú, ani základné fakty o chudnutí.
Čítať viac