Ktoré aktivity sú pre vás tými pravými, ak chcete športovať, ale bolia vás kolená? Ak ste si už v minulosti museli urobiť prestávku kvôli bolesti kolien, určite viete, že po obdobiach relaxu bez aktivity vám začne pohybové zaťažovanie vašich končatín chýbať. Pohyb robí kĺby ohybnejšími, posilňuje svaly a pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.
Akýkoľvek šport robíte, vždy sa pred ním rozcvičte a nadmerne sa nenamáhajte.
-
Chôdza: dynamické chodenie stimuluje cirkuláciu a posilňuje svaly v okolí kolien, snažte sa ale nadmerne nezaťažovať vaše kĺby. Pokúšajte sa vyhýbať tvrdým povrchom a skákaniu. Tiež môžete skúsiť chôdzu vo vode, ktorá poskytne vašim kĺbom úľavu od väčšiny záťaže, ktorú za bežných okolností zažívajú.
-
Bicyklovanie: pomáha zvýšiť váš pulz a udrží vás vo forme. Pedálovanie je pre vaše kolená prirodzeným pohybom a nadmerne ich nezaťažuje.
-
Joga: joga zlepšuje vašu výdrž a je výborným strečingom pre vaše svaly, pričom posilňuje a naťahuje celé telo a pôsobí všeobecne prospešne. Vždy však pred jej cvičením priebeh konzultujte s inštruktorom jogy, aby ste sa vyhli pozíciám, ktoré zaťažujú kolená. Sú to primárne tie pozície, pri ktorých musíte kľačať na zemi.
-
Pilates: má veľmi prospešné účinky na správne držanie tela a pomáha chrániť kolená.
-
Plávanie: pri zvolení správneho plaveckého štýlu (znak a voľný štýl) nespôsobíte škody na svojich kolenách a je výborné pre kardiovaskulárny systém. Dávajte si však pozor na príliš silné zábery nohami.
-
Vodný aerobik: nadnášanie vo vode uľaví vašim kĺbom od záťaže, kým voda poskytuje dostatok odporu pre zaručenie viditeľných výsledkov cvičenia.
-
Cvičenie so záťažou: posilňovanie svalov v okolí vašich kolien pomáha chrániť poškodené chrupavkové tkanivá od neustáleho trenia, ale iba v prípade, že je cvičenie primerane intenzívne a bez používania príliš ťažkých závaží.
-
Tai-chi: pohyby vykonávané správnym a jemným spôsobom nevedú k prílišnému zaťaženiu chrupavkového tkaniva vo vašich kĺboch.
-
Fyzioterapia: skúsený fyzioterapeut vám môže navrhnúť aktivity a tréning na mieru tak, aby posilnili alebo natiahli vaše svaly.
Akýkoľvek šport sa rozhodnete skúsiť, uistite sa, že sa nepreťažujete. Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti znateľne znižuje záťaž na vaše kolenné kĺby. Ak bolesť pretrváva, obráťte sa na lekára alebo fyzioterapeuta. Chráňte vaše kĺby správne načasovaným užívaním produktov na ochranu chrupaviek dostupných v lekárňach, ktoré obsahujú glukozamín a chondroitín.